receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz



Svět naruby, aneb umělý textil.

                                                  část.2

Alergie na umělá vlákna, hmoty aj. chem. přípravky.

Setkal-li se již někdo z vás s podobnou alergií, u lékaře jste nejspíše pomoc nenašli, protože "nezapadá do současných tabulek". Proto raději nepodceňujme různá zarudnutá místa nebo pruhy na pokožce od umělých látek nebo dráždivých, umělou nití vyztužených lemů. Vedou-li navíc přes kožní pihy, snadno můžeme důsledky odhadnout.

Jsme-li v podobné situaci, nespoléhejme na užívání umělých léků a raději co nejvíce omezme styk se vším umělým i když se může zdát, že jde o nadlidský výkon. Díky ochotě MUDr. Fr. Vožeha CSc. z laboratoře UK Plzeň vás můžeme seznámit s prvními informacemi, jak lze přírodní vlákna poznat.

Nejsnazší je rozeznat malé "zámotky" s nevhodnou kombinací umělých přízí.

(K následujícím obrázkům můžeme s potěšením doporučit levnější mikroskopy se zvětšením asi 200x.)

A) bavlna nebo len 100 % - všechna vlákna jsou nepravidelně silná, různě kroucená, zploštělá, zohýbaná a stejně průsvitná. Rozmanitost a nepravidelnost je znakem přírodního původu.

B) bavlna 70% - cizí přítomná vlákna se liší průsvitností nebo tvarem

C) umělá vlákna jsou pravidelná a svým rovným tvarem připomínají "svazek rybářských vlasců".

Lživé štítky s materiálovým složením najdete i na oděvech ze značkových prodejen (klasický podnět pro obchodní inspekci). Pokud máte zvídavého ducha, přesvědčte se mikroskopem. Dnes již mnohé umělé tkaniny od přírodních pouhým dotykem nebo okem nerozpoznáte. Pozitivní ale je, že téměř veškeré ošacení lze sehnat z přírodních materiálů.

Problém zůstává pouze s ponožkami a dámským spodním prádlem - podprsenkami. Na obrázku je sice bavlněná, ale jeho okraje jsou šity elastickou umělou nití, která se při jakémkoliv pohybu zadírá do kůže a zanechává zarudlé pruhy. Těmito nitěmi jsou šity téměř všechny kalhotky, slipy a jiné elastické materiály, protože je to jednodušší. Uvědomte si i možný podíl na výskytu tolik obávaného nádorového onemocnění prsu zvláště, vedou-li dráždivé lemy přes citlivá místa. Dobrá rada: Využívejme módy "nosit prádlo naruby". Mnohé spodní oblečení se svými mohutnými umělými švy tak přestanou být problémem.

U ponožek je zase označení 100 % bavlna téměř vždy lživé. Přesto vám je budeme moci brzy představit díky ochotě firmy Boma Praha. Slovo "nejde", které jsme slyšeli od mnoha výrobců, Janouškovi proměnili ve snahu pomoci a jeho výsledkem jsou ponožky, které vás už nebudou svědit nebo podporovat různé ekzémy a plísně. Již nyní je testujeme s vynikajícími výsledky. Přihlásí se také první výrobce spodního prádla? Zkuste je tentokrát přesvědčit vy! Pokud se Vám to podaří, nezapomeňte ještě na ekologické prací prostředky.

A na závěr pár příkladů: Nepříjemnou situaci musel řešit i náš známý houslista. Neustálým přikládáním houslí přes košili z umělého vlákna se mu přesně v místě styku s pokožkou vytvořil zhoubný nádor. Naštěstí nebyl tak nebezpečný. Horší případ právě řeší jedna starší žena z Plzně. Tak jako jiní, často sedávala v kanceláři na židli, jejíž hrana dráždila zadní část stehna. Umělá sukně, pot i nevhodná strava v tomto případě podpořily jednu z nejtěžších typů rakovin.

Myslíte si, že jde jen o souhru náhod? I to je možné - nikoliv však pravděpodobné. Jisté ale je, že výroba přírodních prostředků je závislá pouze na naší poptávce. Zatím se musíme spokojit s prostředím plným "jedovatých umělých hmot".
"Již před 25 lety tým amerických vědců uvedl v knize Rakoviny skutečnost, že aplikace umělých látek na kůži myší nevyvolávala nádorové onemocnění pouze v místě styku, ale i ve vzdálenějších orgánech."

Život jako v "bavlnce" přejí Ota a Petra Reissovi